הרהורים על משפחה וילדים

על הפרת זכויות הילד והמשפחה בישראל

בגנות הפסיכותרפיה – ספר נוקב של הפסיכולוג ג'פרי מוסאייף מייסון

Posted by הרהורים על משפחה וילדים ב- דצמבר 15, 2011


פסיכותרפיה היא תחום שאינו מעוגן בחוק בישראל, ולמעשה כל אדם בישראל יכול לעסוק בפסיכותרפיה. העובדים הסוציאלים מנצלים את הפרצה הזו, וכאשר אין להם פרנסה, הם פותחים "קליניקות" של פסיכותרפיה. עובדי הרווחה הרחיקו לכת בנושא והם כופים את עצמם על אזרחים ומכריחים משפחות שמטופלות על ידם לעבור אצלם טיפולי פסיכותרפיה על חשבונן של המשפחות או על חשבון משלם המיסים.

'בגנות הפסיכותרפיה' הוא ספר שכתב הפסיכולוג ג'פרי מוסאייף מייסון.

"הפסיכותרפיה בטעות יסודה", טוען ג'פרי מייסון, מחבר הספר בגנות הפסיכותרפיה. הקשר הטיפולי הוא מטבעו לא שוויוני ומוביל בהכרח לעריצות. ההנחה שמישהו אחר יודע טוב ממך מה אתה מרגיש, חושב, ומה באמת קרה, ויש לו הכוח להחליט במקומך מה טוב בשבילך, אינה יכולה להיות הדרך להקל על מצוקותיך ולפתור את בעיותיך.

מייסון מעגן את טענותיו בגנות הפסיכותרפיה בהתפתחות התיאוריות של ריפוי הנפש. הוא מאשש את קביעותיו בחשיפה מדהימה של מעלליהם של אבות הפסיכולוגיה – מפרויד, דרך פרֶנצי ויונג, ועד ג'ון רוזן, קרל רוג'רס ותיאורטיקנים בני ימינו.

ג'פרי מוסאייף מייסון קיבל את הכשרתו כפסיכואנליטיקאי וכפסיכותרפיסט במכון לפסיכואנליזה בטורונטו. בשנים שעסק בטיפול הלכו וגברו ספקותיו בתועלת של הקשר הטיפולי. כשהביע את הסתייגויותיו הקים עליו את הממסד הפסיכותרפויטי וכיום הוא אינו עוסק יותר בשום צורה של טיפול נפשי ומייחד את זמנו לכתיבה בנושא ולהרצאות. עדיין לא קם שום תיאורטיקן של הפסיכולוגיה שהתמודד עם הטענות המועלות בספר בגנות הפסיכותרפיה.

בגנות הפסיכותרפיה הוא ספר חובה לכל העוסקים בבריאות הנפש. לכל מטופל – בעבר ובהווה – ולכל מי שההיסטוריה הרעיונית והפוליטית של הפסיכותרפיה קרובה ללבו.

מאמרים נוספים:

  • מישהו מטפל בך, אבל מי? – מאמר נוקב בעיתון הארץ על תעשיית ה"טיפולים" שמשגשגת בעיקר בתחום הפסיכותרפיה, משום שהתחום הזה פרוץ לחלוטין.

תגובה אחת to “בגנות הפסיכותרפיה – ספר נוקב של הפסיכולוג ג'פרי מוסאייף מייסון”

  1. ארז said

    נכון הדבר שאין חוק המסדיר ומחייב הסמכה בטיפול הן בפסיכות'רפיה או טיפול בשיטה אחרת (קוגנטיבית – התנהגותית, אקסיסטנציאליסטית ואחרות) או בטיפול זוגי ומשפחתי יחד עם זאת יש מוסדות מוכרים ללימודי הסמכה שבה לומדים אלה שלוקחים את המקצוע ברצינות וחייבים לעמוד הן בדרישות הסף: תואר שני במקצוע טיפולי-פסיכולוגיה, עבודה סוציאלית ורפואה (תואר ד"ר כמובן) ודרישות נילוות, הן בדרישות הלימודיות והן בדרישות שעות ההתמחות-מספר שעות טיפול תחת הדרכה מוגדר מראש. מדובר בתהליך הסמכה של 4 שנים שהוא לא פשוט בגילאים בהם לרובינו יש כבר משפחה ודרישות פרנסה.. מחובת המטופל לוודא, לראות תעודה ואף לבדוק במוסדות המוכרים:אגודת הפסיכות'רפיסטים והאגודה לטיפול זוגי ולמשפחה כדי לברר אם המטפל מוסמך. אחרת ייתכן כי הוא באמת נופל למטפל שאולי עבר הכשרה כזו או אחרת אך לא קיבל את כל הכלים הדרושים והניסיון ללוות אדם בתהליך כל כך מורכב.
    בנוסף יש להדגיש כי בתהליך טיפולי פסיכות'רפיסטי אין יחסי עריצות באופן המתואר ב"כתבה" בתהליך הטיפולי המטפל לא נותן תשובות הוא מקשיב הקשבה פעילה ושואל שאלות המביאות את האדם למצוא תשובות בתוכו.. הנאמר בכתבה הוא כזה שמראה שאין לכותב בכלל מושג על התהליך הטיפולי ומבוסס יותר על היונו הלא מוצלח עם רשויות

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: