הרהורים על משפחה וילדים

על הפרת זכויות הילד והמשפחה בישראל

10,800 ₪ – זהו השכר החדשי הממוצע של עובד סוציאלי שעוסק בקודש ביזארי

Posted by הרהורים על משפחה וילדים ב- פברואר 25, 2011


עובדת סוציאלית בהפגנה מוזרה להעלאת שכרה על עבודתה, עבודה ביזארית וכמובן מיותרת אותה היא מכנה "עבודת קודש"

עובד סוציאלי במדינת ישראל הרוויח בשנת 2009 בממוצע 10,800 ₪ בחודש, כך על פי נתוני העיתון הכלכלי דה מארקר, כאן בקישור הזה.

שכר העובד הסוציאלי גבוה אם כן ב-2,500 ש"ח מהשכר הממוצע  במשק שעומד על 8,340 שקלים.

על פי עיתון דה מארקר, עובד סוציאלי מתחיל מרוויח כ-6,400 שקל, ו-80% מהעובדים הסוציאלים מרוויחים 8,000-11,400 שקל.

ישנם כ-10,000 עובדים סוציאלים בשירות הציבורי ובחישוב שנתי:

כ- 1.3 מיליארד ש"ח מוזרמים מדי שנה למשכורתם של העובדים הסוציאלים !!! כל זאת על חשבונכם משלמי המיסים !!!

מדי תקופה פוצחים העובדים הסוציאלים בשביתה מוזרה ודורשים באופן תמוה להעלות את שכרם עוד ועוד עד אינסוף. שתי סיבות עיקריות מדוע יש להוריד את שכרם של העובדים הסוציאלים ולפטר את רובם:

1. השכר שלהם גבוה מדי בכל קנה מידה אפשרי. הוא גבוה לאין שיעור ביחס לשכרם של המורים, של האחיות ושל עובדים אחרים במגזר הציבורי. כל דרישה שלהם להעלאת שכר נוגסת למעשה מעוגת השכר של עובדים אחרים במגזר הציבורי ובאה על חשבון שכרם של אנשי ההוראה ועובדי משרד הבריאות.

2. מקצוע העבודה הסוציאלית הוא ברובו מקצוע מיותר. בעשורים האחרונים גדל מספר העובדים הסוציאלים באופן משמעותי, אך במקביל עלתה רמת העוני והאלימות. אם נבדוק את יעילותם של העובדים הסוציאלים במדדים מכומתים נמצא שככל שיש יותר עובדים סוציאלים, יש גם יותר נזקקים ופשיעה, כלומר, העובדים הסוציאלים אינם מועילים למשק ולחברה הישראלית.

לשכת הסעד ברחובות - בניין מפואר בסגנון הייטק, בזבוז כספי מדינה

מיהם הם העובדים הסוציאלים?

90% מן העובדים הסוציאלים הן נשים שברובן יושבות במשרד ממוזג בלשכות רווחה מפוארות. רובן עובדות במשרה חלקית כי זה נוח להן עם הסידור של הילדים. לחלקן יש משרד נפרד משלהן. עבודתן מאד קלה. הן אינן מבצעות עבודה פיזית, הן אינן עומדות מול כיתה של 35 ילדים. הן אינן עובדות במשמרות לילה ללא שינה כמו האחיות. הן אינן רצות מחולה לחולה לא מרווח נשימה כמו הרופאים, הן אינן עובדות בעבודת כפיים בשמש הקופחת ובימי החורף הקרים.

במרבית הישובים לשכות הרווחה ריקות מאדם. נזקקים אינם מגיעים אליהן משום שהם יודעים שלא יקבלו מהן שום סיוע. מרבית הנזקקים פונים למוסד לביטוח לאומי ולא ללשכות הרווחה ברשויות המקומיות בהן קיימת אבטלה סמויה בהיקף נרחב מאד.

עבודה סוציאלית – מקצוע מיותר

עובדים סוציאלים אכן באים במגע עם אוכלוסיה במצוקה אך זה לא אומר שהם בהכרח עוזרים לה. העובדות בשטח מראות כי לעיתים קרובות הם מסבים נזק לאוכלוסיות מוחלשות וחסרי ישע, בעיקר נזקים לילדים וקשישים. הגיע הזמן לפרסם את המדדים המכומתים ולהראות לציבור כי ככל שיש יותר עובדים סוציאלים, יש יותר מצוקה ובעיות, ולכן הם מיותרים. את התקציב של העובדים הסוציאלים המיותרים יש להעביר בעיקר להשקעה בחינוך, כי חינוך טוב יקטין את רמת הנזקקות של דור העתיד.

לכן, יש לפטר את מרבית העובדים הסוציאלים ולהעביר את הכסף לפיתוח מערכת החינוך, הבריאות והמדע בישראל. יש לסגור את מרבית הפקולטות לעבודה סוציאלית ולפתוח במקומן פקולטות לרפואה, מדעים והנדסה.

יש לייצר יותר מקומות עבודה למובטלים ועניים במקום לבזבז כספי מדינה על שכרם של עובדים סוציאלים מיותרים.

מיתוס "עבודת הקודש" בו מתהדרים העובדים הסוציאלים הינו למעשה מיתוס מופרך מיסודו.

לגבי העובדות הסוציאליות שמחמיאות לעצמן ומגדירות עצמן כעוסקות ב"עבודת קודש", אנו נזכיר כי ההסבר לאישה "קדושה" במקרא הוא ההסבר שלקוח מספר ויקרא, פרשת "קדושים" פרק כא', פסוקים ו'-ז':

קְדֹשִׁים יִהְיוּ, לֵאלֹהֵיהֶם… וְהָיוּ קֹדֶשׁ אִשָּׁה זֹנָה וַחֲלָלָה לֹא יִקָּחוּ, וְאִשָּׁה גְּרוּשָׁה מֵאִישָׁהּ לֹא יִקָּחוּ:  כִּי-קָדֹשׁ הוּא, לֵאלֹהָיו.


15 תגובות אל “10,800 ₪ – זהו השכר החדשי הממוצע של עובד סוציאלי שעוסק בקודש ביזארי”

 1. עמית said

  מי שלמד קצת סטטיסטיקה, יודע על ממוצע שכיח וחציון.
  מה שהאנשים החביבים בעיתונים או בממשלה לעיתים עושים כדי להראות מצב טוב יותר בשטח ממה שהוא באמת זה:
  הם לוקחים את הנתונים הגבוהים ואת הנמוכים ועושים ממוצע שקרי.
  כלומר הם לוקחים משכורות גבוהות ונמוכות ועושים ממוצע. עד כאן הכל טוב ויפה. והממוצע הוא מה שהוצג לנו בנתונים שפה.
  מה שהם מתעלמים ממנו זה השכיח. השכיל במקרה הזה הוא המשכורות הנמוכות (!) אז מה אם יש אחוזים מעטים שמרוויחים יפה בעו"ס? מה שצריך לשים לב אליו זה השכיח-רוב העו"סים מקבלים שכר רעב. וזה הדגש שמחביאים.
  ממוצע הוא טוב ויפה, אבל לא כשהוא נוגע לפחות מ5% מהעו"סים

  • הרהורים על משפחה וילדים said

   ברור שחוץ מלירות לחלל האויר מושגים בסטטיסטיקה כמו חציון ושכיח, אתה אינך מבין את המשמעות שלהם.

   הנתון כי 80% מהעובדים הסוציאלים מרוויחים 8,000-11,400 שקל נותן מענה לחציון עליו אתה מדבר אך אותו אינך מבין, כי אם היית מבין באמת מהו שכיח ומהו חציון, היית רואה כי הנתון הזה עונה על הטענה חסרת הבסיס שלך.

   מעבר לכך לממוצע יש משמעות רבה. הוא מייצג את רמת השכר במגזר הזה שהיא גבוהה לאין ערוך משאר המגזרים.

   • נועה said

    תמשיכו להאמין לשקרים של האוצר.
    תמשיכו להיות עדר אחרי ממשלה שלא אכפת לה מכם אלא אם אתם עשירים ומהמעמד העליון.
    תמשיכו לשקר לעצמכם על הצורך במקצוע שלנו, ועל כל הטוב שזה עושה בשביל אנשים.
    תמשיכו לחיות בסרט שלכם.

 2. אולי זה נכון לגבי עובדים סוציאלים בשירות המדינה. אבל עובדים סוציאלים במקומות אחרים, כמו חברות כ"א, בתי אבות וחברות סיעוד – עובדים מאוד קשה ומרוויחים מעט מאוד.

  • הרהורים על משפחה וילדים said

   אכן עובדים סוציאלים במגזר הציבורי מרוויחים המון ודוקא אלו הם הפחות יעילים, בעיקר העובדים הסוציאליים בלשכות הרווחה ברשויות המקומיות, שם קיימת בקרבם אבטלה סמויה גדולה.

   מצד שני לא ניתן להעלות באופן גורף לכל העובדים הסוציאלים רק בגלל שמיעוט מכם מרוויח מעט כסף. העובדים הסוציאלים במגזר הציבורי שנהנים משכר מדושן מנצלים את מצוקת העובדים הסוציאלים של חברות כ"א על מנת לנפח לעצמם עוד ועוד את השכר. זה מגוכח להעלות באופן גורף לכל העובדים הסוציאלים כאשר ידוע לנו שלא מגיעה להם העלאת שכר. 80% מן העובדים הסוציאלים מרוויחים שכר בין 8,000 ל-11,400 ש"ח.

   מעבר לכך, אנו חושבים כי מרבית העובדים הסוציאלים הם מיותרים, רובם מהמגזר הציבורי. בסופו של דבר, אתם העוסים המעטים מאד שחושבים שאתם מקופחים, במידה רבה אתם מקופחים בגלל חבריכם במגזר הציבורי שיושבים על משכורות מאד שמנות, ומשרד האוצר, בצדק, לא מעוניין לנפח להם עוד יותר את המשכורות שכולן ממומנות מכספו של משלם המיסים.

 3. חגית said

  הכתבה הזו אמורה להיות עובדתית או עניינית?? כי היא לא.
  הכל פה כתוב בצורה כל כך מגמתית, עם כל כך הרב שנאה ועיוורון שאי אפשר להאמין לאף מילה שכתובה כאן גם אם היא אכן נכונה.
  הייתי ממליצה לכותב/ת הכתבה להשאיר את הרגשות האישיים שלו/ה בצד, ולנסות לכתוב סיקור על שביתת העובדים הסוציאליים בלי כל כך הרבה שנאה ורגשות שליליים!!

  • הרהורים על משפחה וילדים said

   הלו גברת תירגעי. את רואה בעצמך כי מדובר בעובדות, שחור על גבי לבן. זוהי המציאות ואלו הן העובדות, אז תרגעי, בלי עצבים.

   • הילה said

    אני רואה כאן שקרים ומגמה ברורה של הכותב. זה רחוק מלהיות עובדות. לשכות ממוזגות ומפוארות? אנחנו ב2016 ויש יותר מידי לשכות שאינן ממוחשבות ולגבי החצאי מישרה זה מכייון שאין תקנים אדוני הכותב, מי שרוצה נוחות לגידול הילדים הולך להיות גנן או מורה.מעבר לזה שהטיפול ב200 תיקים לכל עובד זאת בהחלט עבודה לא קלה, מעבר לזה שעוס"יות עושות ביקורי בית, מלוות מטופלים לביטוח לאומי ובתי משפט במידת הצורך וכמובן נמצאות בקשר עם לא מעט גורמים הקשורים למטופלים כמו בתי ספר, רופאים, עמידר ועוד אין סוף גורמים.

 4. הדס said

  בתור עובדת סוציאלית שרוב חברותיה עובדות סוציאליות אני יכולה להגיד שהכתבה הזו פשוט מלאה בשקרים!

  עובד סוציאלי מתחיל מקבל משכורת של בסביבות 3000 ש"ח, ואילו עובדים בעלי ותק שעובדים בלשכת רווחה עשרות שנים, חלקם בעלי תואר ראשון, מקבלים שכר "מופלג" של 6000 ש"ח בממוצע.

  מאיפה הביאו את המספרים שכתובים בכתבה- שאלה גדולה.

  למי שיש ספק בכך מוזמן להעיף מבט בטבלאות השכר של איגוד העובדים הסוציאליים ולגלות בעצמו את האמת.

 5. הרהורים על משפחה וילדים said

  בלה בלה בלה. התגובה שלך אפילו לא ראויה לתגובה. תמשיכי לדקלם כמו תקליט שבור נאומים חסרי תוכן מסמינרים של עו"סים.
  את בטח כל היום אוכלת ושותה "טובת הילד". לא השמנת לאחרונה מזה?

  • הילה said

   מאוד בוגר מצידך, זה מסביר את הכתבה ומי האדם שעומד מאחוריה.
   את הערות השובינסטיות תשמור לעצמך.

 6. זיזו said

  מה נסגר איתכם? אולי ברחובות הדברים ורודים. סעו לירושלים, לת״א, לחיפה וכד׳ ותיווכחו לדעת שהמצב לא גן עדן כפי שכתבתם. מעבר לכך, כעובדי ציבור יש לעוסי״ם את התנאים הנמוכים ביותר. ולמה לעוסי״ם אין את הזכות לעבוד בסביבה חדשה ומרווחת?? בושו לכם! נראה אתכם מחזיקים יותר משבוע במשרות כאלו..

 7. ויטלי said

  כתבה חסרת בסיס, קודם כל המדינות והזרמת הכספים לאוכלוסיות מוחלושת לא תלויה בעבודים סוצאלים אלה בממשלה ובמדינות שלה דבר שני עבודים סוצאלים עושים עבודה הכי קשה "לשבת במשרד עם מזגן" הם לא מנהלי הייטק או בכירים במשק שיושבים ומרווחים פי 3 כי גם לא צריך מנהלים רוב עובדים סוצאלים יוצאים לשטח יש מגוון נושאים שהציבור אפילו לא מודע הטרדות מניות מקלט לנשים מוכות ילדים שעוברים התעללות מינית ופיזית נורקומנים אנשים שאן להם שום דבר קהילות שלמות כמו איתופים שעובדים סוצאלים עושים עבודת קודש ושכר שהם מקבלים בושה ובכלל לא הזכרתי אנשים עם נכיות לקויות שמעה ראייה ואנשים במצוקה כלכלית… עובדים סוצאלים מרוויחם מעט מאוד יחסית לתרומה שלהם ועבודה קשה
  .. יש אנשים כמו זה שכתב את כתבה שיושב בחדר במזגן מיותר ולא תורמת שום דבר חוץ מי להפיץ ניתונים כוזבים יש חברה כנסת שלא עושים דבר אז גם אותם אולי לא צריך ויש אנשי קבע שיש להם תנאים פלוס משרד ומזגן… והנותונים בהשוואה למה לדרום למרכז? אז לפני שכותבים כתבה כזאת צריך לעשות בירור מעמיק ויסודי מה היא המדינות הממשלה כמה מרווחים קששים ומה התקציבים שמעברים למשרד רווחה לעמות הצבא או כל משרד אחר בממשלה נמוך.. ובנוסף לכל אם ממשלה רצתה להוציא אנשים מי המצוקה הייתה משקיעה יותר כספים … ולגבי השכר של עובדים סוצאלים ביחס למקצועות אחרים ומדינות אחרות מפותחות נמוך בהרבה … ככה שה לא לכתוב שטיות לפני שבודקים הכל מסביב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: