הרהורים על משפחה וילדים

על הפרת זכויות הילד והמשפחה בישראל

הורים וילדים, לברוח ממרפאות השיניים של קופות החולים

Posted by הרהורים על משפחה וילדים ב- אפריל 3, 2010


הורים, הבאתם את הילד שלכם לטיפול שיניים באחת ממרפאות קופות החולים? אתם מסתכנים בדיווחי שווא של הרופאים והאחיות למשרד הסעד על הזנחה. אם הילד מגיע עם בעיות בשיניים ואתם או הילד לא מצאתם חן בעיני אנשי המרפאה בגלל המראה שלכם או בגלל שהתווכחתם איתם או בשל כל סיבה אחרת, הם ידווחו עליכם למשרד הרווחה כי "קיים חשד שאתם הורים מזניחים". זהו אמצעי מצויין עבור אנשי משרד הבריאות לחפות על רשלנות רפואית מצידם. ראו הוזהרתם.

כדאי לקחת את הילדים לרופא שיניים פרטי ולא למרפאת השיניים של קופת החולים. ממילא התעריפים בקופות החולים אינם נמוכים יותר מן התעריפים של רופאי השיניים הפרטיים, ולעיתים אף גבוהים יותר. ולגבי איכות הטיפול, הרי שתגובות הגולשים באתרים השונים באינטרנט מעידות כי עדיף להגיע לרופא שיניים פרטי.

ישראל אינה מדינת רווחה. מרבית מקרי הוצאת ילדים מהבית הינן על סעיף של הזנחה, חלקם הזנחה לכאורה בגין אי מתן טיפולי שיניים. מרבית המשפחות ברוכות הילדים אינן יכולות להרשות לעצמן מתן טיפולי שיניים לילדים משום העלות היקרה של הטיפולים. עובדות סוציאליות שאינן מסייעות כספית למשפחה העניה על טיפולי השיניים, מוציאות את הילד מאותה משפחה בגין הזנחה לכאורה, ומעבירות אותו למשפחה אומנת. למשפחת האומנה, לעומת זאת,  משרד הרווחה נותן החזר כספי מלא בגין טיפול השיניים שקיבל הילד שהורחק ממשפחתו הביולוגית, לה לא סייע משרד הרווחה.

הורים, שימו לב כי במרפאות השיניים בכל קופות החולים נוהגים אנשי המרפאה לצטט אתכם לרשום כל פרט קטן עליכם בתיק הרפואי של הילד, גם אם פרט זה אינו קשור לטיפול עצמו, כמו למשל אם התווכחתם עם הרופא או צעקתם על הילד.

להלן דיווחים שהתקבלו אצלנו לאחרונה על מרפאות השיניים של קופות החולים:

ההורה לא יודע לשים גבולות

הורה שתיאר בפני רופא השיניים כי ילדו אוכל כ- 7 חטיפים ביום ואינו רוצה לצחצח שיניים, ראה כי הרופא הוסיף בתיק הרפואי הערה כי "ההורה אינו יודע לשים גבולות", למרות שמשפט זה אינו קשור למהות הטיפול הרפואי.

אמא אחרת העובדת כפסיכולוגית במרכז חירום של משרד הסעד עצמו הגיעה עם ילד אשר לו עששת בשיניים. רופא השיניים כתב וציטט את דברי האם: "…אבל הוא לא מסכים לצחצח שיניים, ויש לו פה מאוד קטן. אני לא יודעת מה לעשות". הרופא אף "אבחן" את האמא, וכתב כך: "לאמא יש בעיה בהצבת גבולות לילד ושמירת היגיינת הפה של הילד…"

הורים שימו לב, כי חלק מן הילדים הוצאו ע"י עובדי רווחה מהבית בתירוץ של "תפקוד הורי לקוי", זאת  בשל קושי לכאורה של ההורים בהצבת גבולות לילד.

רופאי שיניים כחוקרי משפחות

הילד שלכם נחבל בשיניים? יתכן כי רופאי שיניים דיווחו עליכם מאחורי גבכם ללשכת הסעד. לעיתים קיימים רישומים עליכם מאחורי גבכם בלשכת הסעד ואינכם יודעים על כך כי פקידת הסעד לחוק הנוער (עובדת סוציאלית במקצועה) החליטה לא להמשיך לחקור את הענין.

במידה וילד מגיע למרפאת השיניים כשהינו חבול בשיניו, הרופא שואל את ההורה היכן נחבל הילד. אם הילד נחבל בביתו, הרופא מחויב לדווח ללשכת הסעד על פגיעה בילד בשיניו בביתו. הרופאים אף נוהגים לרשום את ההתרשמות האישית שלהם מהפגיעה. כלומר, אם הורה מגיע למרפאה ומרים קולו על הרופא על כך כי הילד שלו לא מקבל שירות, ירשום הרופא "האבא התפרץ בצעקות, וישנו חשד כי הפגיעה בילד נגרמה על ידי האבא".

כשמדובר בילד שנחבל בבית הספר, שואל הרופא אם יש עדים לחבלה שנגרמה בבית הספר, והאם הנושא דווח להנהלת בית הספר… כך מבצעים רופאי השיניים חקירת הורים וילדים במקום לטפל בשיניים.

רשלנות רפואית

ידוע הוא כי בתחום רפואת השיניים קיימת רשלנות רפואית רבה, גם לפני תחילת הטיפול בשן. למשל, אם לילד שלכם יש בעיה רק בשן ספציפית, והרופא שולח את הילד לבצע צילום סטטוס, קרי 14 צילומי נשך של כל הפה, למרות שאין בכך כל צורך, זה מצביע על רשלנות וסכנה לילד משום שסדרה גדולה כזו של צילומים גורמת לקרינה מיותרת ומזיקה לילדים. צילומים מיותרים מפרנסים את מכוני הרנטגן למיניהם.

אם אתם חושדים ברשלנות רפואית או חושדים כי רופא השיניים עומד לתפור לכם תיק על התעללות או הזנחה של הילד שלכם רק בגלל שהתווכחתם איתו, מומלץ ורצוי להגיע עם מכשיר הקלטה למרפאה על מנת שזו תשמש ראיה משפטית. נציין כי כאשר אתם נוכחים בשיחה, ההקלטה הינה חוקית למהדרין.

דירשו אף לקבל את התיק הרפואי של הילד שלכם. זכותכם לקבל אותו או לצלמו במלואו עפ"י סעיף 18א' בחוק זכויות החולה. כאמור, מומלץ ורצוי להביא את הילדים לטיפולי שיניים אצל רופא פרטי.

הנה הקלטה על רשלנות רפואית באחד מבתי החולים בארץ:

2 תגובות to “הורים וילדים, לברוח ממרפאות השיניים של קופות החולים”

 1. דר' אלון מידן said

  שלום לכם

  לרוב אני מסכים עם הביקורת שאתם מטיחים בגופי השלטון השונים ויחסם המתנשא והפטרנליסטי כלפי הורים במדינת ישראל.

  במקרה של רופאי השיניים אני מתנגד לחלוטין, והיות ואני רופא שיניים בעצמי, ואני עובד בקליניקות פרטיות אך עבדתי גם במרפאות במסגרת קופות החולים, אני רוצה לתקן אתכם ולהסביר את התופעות שתיארתם מנקודת מבט שונה.

  רופאים בכלל, ורופאי שיניים בפרט, נתונים היום למתקפה חסרת תקדים של תביעות בגין רשלנות רפואית, חלקן מוצדקות, אך חלקן חסרת שחר.

  מאחר והרופאים אינם מפצים את המטופלים מכיסם הפרטי, אלא הם מבוטחים בחברות ביטוח, השופטים ידם "קלה על ההדק" ופוסקים פיצויים גם במקום בו הרופא לא התרשל כלל, די בכך שהטיפול נכשל-גם אם אין זה באשמת הרופא, ולעיתים אף באשמת המטופל!

  דוגמה טובה לעניין זה הוא תיק שמתנהל בימים אלו באחד מבתי המשפט בארץ, בו מטופל תובע רופא אורתודנט (יישור שיניים) בגין עששת שהתפתחה בשיניו, אף שהעששת הייתה קיימת עוד קודם לתחילת הטיפול, ואף שהמטופל סירב לטפל בה ולשמור על הגיינת הפה על אף הפצרותיו של הרופא!

  במצב דברים זה, כל רופא שמעוניין להגן על עצמו מפני תביעות סרק עתידיות יתעד בתיק הרפואי כל אירוע, שיחה, או הערה, אשר עשויה לנקות אותו מאחריות בתביעת סרק- אם תוגש.

  כל הדוגמאות שהבאתם במאמר הם דוגמאות טובות- רופא יכול להיתפס כאחראי להדרדרות מצב שיניו של מטופל אלא אם הוא מתעד הזנחה מצד המטופל.

  גם אי-ביצוע צילומי סטטוס לאיתור עששת נחשב חד-משמעית בפסיקה כרשלנות רפואית שכן ישנן בעיות שניתן לגלותן רק בצילומי רנטגן.

  אני רוצה להעיר הערה נוספת- עדיין לא נתקלתי בתיקי מטופלים בהערות שאינן משקפות את המציאות, אם ישנם רופאים המשקרים בעניינים אלו- אני לא נתקלתי בהם.

  ושוב אדגיש- הרישום שתיערתם הוא בבחינת "רפואה מתגוננת" שמטרתה להגן על הרופא. אף רופא שאני מכיר לא דיווח מעולם לרשות כלשהי על הזנחת שיניים, שכן כ-50% מהמטופלים לוקים בכך ורשויות הרווחה היו קורסות. רופא ידווח אך ורק על פגיעות חיצוניות שנראות כאלימות כלפי הילד, וזו חובתו על פי חוק, הפרת חובה זו הינה, למיטב ידיעתי עבירה פלילית.

  אני מקווה כי תפרסמו תגובתי זו, על מנת לתת לנמענים שלכם אפשרות להחליט בעצמם כיצד יפרשו את הנאמר בכתבה.

  בברכה וחג שמח

 2. כרמלה רייך said

  כרגיל יש טיוחים בלי סוף, יש לי הצעה פרקטית כשאתם בבית חולים או בקופה או בכל מקום אחר תבואו
  עם מצלמה ותצלמו את כל המסמכים הרלוונטים, כך יש לכם הוכחה לגבי מה שקורה, אחרת ישכתבו לכם את ההיסטוריה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: