הרהורים על משפחה וילדים

על הפרת זכויות הילד והמשפחה בישראל

האם הפרעת קשב וריכוז היא תוצר תרבותי?

Posted by הרהורים על משפחה וילדים ב- נובמבר 3, 2009


הפרעת קשב וריכוז (ADHD) היא הפרעה ההתנהגותית המוגדרת כנפוצה ביותר כיום בקרב ילדים. הפרעה זו הומצאה ע"י הפסיכיאטרים בשנות ה-50. קודם לכן, ילדים ובוגרים אשר התנהגו עפ"י התסמינים המוגדרים כיום כהפרעה פסיכיאטרית לא נחשבו יוצאי דופן. התנהגותם נחשבה להתנהגות נורמאלית לחלוטין אשר ממוקמת בנקודה כלשהי על סקאלת ההתנהגות.

החוקר הקנדי מתאו סמית' שחקר את נושא ההסטוריה הרפואית של ה"הפרעה" הזו טוען כי ההתנהגות המתארת סימפטומים של הפרעת קשב וריכוז היתה קיימת הרבה לפני שנות ה-50 של המאה הנוכחית, אך החברה לא התייחסה אליה כאל הפרעה נפשית פתולוגית הדורשת התערבות טיפולית.

למוצרט ואיינשטיין היו התנהגויות התואמות לקריטריונים בהפרעה המודרנית הזו, ואם הם היו חיים בתקופה הנוכחית היו מקוטלגים כלוקים בהפרעת קשב וריכוז. סמית' טוען כי ההגדרה של התנהגות מסויימת כהפרעה נפשית החל מהמחצית השניה של המאה ה-20 היא תולדה של תמורות חברתיות, תרבותיות, פוליטיות וכלכליות בחברה העולמית.

"כאשר אנו בוחנים מה אירע בשנות ה-50, אנו רואים כי השינוי הגלובאלי בחברה העולמית הצריך הגדרה מחדש של התנהגויות מסוימות ותיוגן תחת הקטגוריה של הפרעה נפשית, תוך מתן טיפול לכאורה באמצעות סמים פסיכיאטריים. בשנות ה-50, בעקבות תחילת המירוץ לחלל, מערכת החינוך בארה"ב עברה רפורמה. לילדים שאוהבים לשחק בכדורגל, התנהגויות אלו לא הפריעו, אך לילדים היושבים בכיתה, התנהגויות אלו היוו בעיה, והם אובחנו בטרמינולוגיה של העולם המודרני כילדים חריגים."

קישורים נוספים:

השעיות לא חוקיות של תלמידים בבתי ספר


16 תגובות to “האם הפרעת קשב וריכוז היא תוצר תרבותי?”

 1. ליך said

  great parodi
  I loved it
  LICH

 2. נעם said

  יפה מאוד, סוף סוף הורים אומרים מה שבאמת בליבם ולא חוששים, איך שכמעט בכל פעם שילד עושה משהו שלא מוצא חן בעיני המורה חסר הסבלנות אז יש לו לכאורה בעיות…חחח יפה מצחיק ונכון מאוד.

 3. ריט-אל-אין said

  מדהים!

  וזו פארודיה?? הסרטון צריך להיות סרט הסברה לכל הורה איך הוא צריך להגיב אם מנסים בבית-הספר לאבחן את הילד שלו ל-ADD או ADHD.

  ריט

 4. אריאל said

  מצוין!
  אם לא נתחיל להתעורר ובאמת לחקור את העניין לעומקו אנו עלולים למצוא את עצמנו בעוד כמה שנים עם חברה שהקיום שלה תלוי בסמים.

  מי מרוויח מכל זה?

 5. gili said

  יופי של מסר!
  אני בעד 🙂
  אני עובדת עם עשרות תלמידים בגילאים האלה והפתרון הכי יעיל וקצר הוא:
  חום ואהבה, הקשבה והבנה.

 6. אסתי said

  ההתנגדות הגורפת תמיד נובעת מבורות.

  מי שקצת מכיר את הנושא, יודע שיש ילדים שנמצאים במצוקה אמיתית, וששום טיפול לא מועיל להם חוץ מתרופה.
  להתייחס להורים של ילדים כאלה, שלפעמים ניסו קודם הרבה אפשרויות טיפול אחרות, כאל הורים ש"מסממים" את ילדיהם זה לא נכון ולא הגון.

  אולי יש מקרים שתרופה ניתנה ללא צורך אמיתי, אבל במרבית המקרים היה צורך רב. מחקרים מוכיחים שילדים עם הפרעות קשב וריכוז היפראקטיביות שלא מטופלים מגיעים הרבה פעמים להתמכרויות לסמים ואלכוהול, לאלימות וכלא, ולדיכאון והתאבדויות.
  אל תשפטו אם אתם לא יודעים מה המקרה.

 7. ריט-אל-אין said

  אסתי,

  אכן, ישנם ילדים רבים שנמצאים במצוקה שאת מתארת. מעניין רק שה"מצוקה" הזאת הופיעה במקביל להוצאת התרופות האלה לשוק… מעניין שלפני זה השקיעו יותר בחינוך מאשר בסימום ילדים על מנת שהם יישארו רגועים על כסא הלימודים.

  ההורים לא אשמים בסימום הילדים. האשמים בזה הן חברות התרופות. ההורים רק צריכים לקחת יותר אחריות ולא לתת לילדים שלהם סמים מסוכנים כמו ריטלין רק בגלל שדרשו כך בבית-הספר.

  אני לא יודע איזה "מחקרים" קראת, אבל דווקא הסטטיסטיקות מראות על אחוזי התאבדויות, התמכרויות לסמים, אלימות ופשיעה דווקא אצל אלה שלקחו תרופות פסיכיאטריות ורבים מהם התחילו עם ריטלין.

  קחי לדוגמא את מקרי הירי של התלמידים בבתי-הספר בארה"ב. הילדים היורים היו כולם על ריטלין. ושלא נדבר על מקרי המוות שהחלו לצוץ בזמן האחרון בארה"ב אצל ילדים שפשוט מתו רק בגלל שלקחו את הסם הזה.

  הורים: תתחילו לקחת אחריות על הילדים שלכם. אל תתנו להם ריטלין!

  ריט

  • דניאלה said

   אני מאוד מצטערת אבל לי יש הפרעת קשב ולא נתנו לי רטלין בזמן הילדות שלי אבל אני כהורה לעצמי מסממת את עצמי עם רטלין וצר לי לומר אבל אילו הייתי מוכנה לותר על רצונותי האנטלקטואליות אזי לא הייתי חייבת לקחת תרופות כדי להגיע למקומות שאני רוצה להגיע אליהם למשל להיות מסוגלת לסדר את הבית ביעילות (כי בלי תרופה העבודה לעולם איננה מסתיימת או לקרוא את המאמר לכתוב הס מלהזכיר
   אז כן יכולתי להיות אולי חלאית לאסוף ביצים או לגדל פרות אולי מוכרת בחנות או עובדת נקיון ולחיות כל חיי בשולי החברה כי לעולם לא הייתי יכולה להגיע למיצוי היכולת שאני רציתי . כן פעם חיו אנשים שלא הוגדרו הפרעה רק ילדים עם הרבה אנרגיה או שובבים או סתם תלושים הם עדיין ביננו אבל האם אתה רוצה להיות במקומם?

   • ריט-אל-אין said

    דניאלה,

    אני מבין אותך לגמרי. חס וחלילה אני לא אומר שצריך להתעלם מבעיות כאלה שאת מתארת. אני רק אומר שריטלין זה לחלוטין לא הפיתרון. יש פתרונות חלופיים!

    צריך לאתר את המקור האמיתי לבעיה ולטפל בה ויש היום רופאים רבים שמציעים שיטות אלטרנטיביות לטיפול בזה ולא רושמים ישר ריטלין.

    ריט

 8. דנה said

  התרופה הזו היא סם מסוכן והיא מסוכנת לילדים נוער מבוגרים וכל מי שיקח אותה לוקח סיכון חמור ! הסיבה היחידה שהיא נחשבת ל"תרופה " בטוחה היא מסע ההסברה והפרסום של חברות התרופות והפסיכיאטרים שממציאים מחלות שהיא כביכול מרפאת אך בעצם רק מחמירה את המצב כי אינה מרפאת כלום ורק גורמת להתמכרות ולתופעות לוואי קשות אחרות ! כתבה כזו היא מבורכת כיון שהיא מוציאה את האמת אל האור !

 9. פנינה said

  יופי של סרטון, מחריד איזה סממנים מתייגים ילדים עם הפרעות קשב וריכוז,
  צריך להפסיק את האבחונים האלה ולהתחיל לכבד את הילדים לפרגן להם, להבין אותם, לאהוב אותם והכל יסתדר. כמה שהילד פעיל יותר הוא בעל יכולת רבה יותר

  • יוסי said

   לכל מי שאומר "כן זה הציל לי את החיים" אחלה, גם היה לי חבר שהיתה לו בעיה אישית חמורה מאוד, אז הוא התחיל לשתות משקאות חריפים. ונחשי מה? זה כמובן "פתר" לו את הבעיה, עכשיו הוא אלכוהוליסט. אז גם את לא טיפלת בבעיה שלך אלא רק בסימפטומים שלה, ולכן את "רטליניסטית"! מצטער להיות זה שאומר לך את זה.

   אתם מדמיינים שיש בעיה במוח שלכם ושהיא תטופל עם התרופה. אבל הינה משהו לידיעתכם שאף רוקח/פסיכיאטר/נוירולוג לא יתווכחו עליו בחיים:

   זה ידוע עוד מלפני יותר מ-200 שנה שכל הסמים הממריצים גורמים לעלייה ביכולת הזיכרון והריכוז. 1. קוקאין 2. ספיד 3. ריטלין – כן כן, ריטלין זה סם ממריץ, תשאלו כל רוקח. איך הוא פועל? על בסיס "מנת יתר" – יותר מדי ריטלין גורם לשקט גופני אבל עדיין יש ריכוז גבוה. לא מאמינה? קחי מחר רק חצי כדור וניפגש בחצי הדרך למילווקי מהמרץ שיהיה לך.

   כשאמא שלי למדה באוניברסיטה היא שמעה שידידים שלה אמרו אחד לשני שיש מבחן שבוע הבא אז צריך ללכת ל"סופר פארם" לקנות ספיד.
   ספיד הוא סם ממריץ שבנוי טיפה שונה מריטלין אבל על אותו בסיס: סם ממריץ שיוצר ריכוז. אז שלא ימכרו את השטות עם החומרים במוח שחסרים וצריך להשלים. ריטלין זה לא דלק. זה חומר שמשנה תהליכים עדינים בגוף ובמוח כדי להשיג את התוצאה הנהדרת של ריכוז. ודרך אגב גם אוכל לך את המוח בדרך מעניינת שאף סם רחוב אחר לא עושה.

   זה ממכר, וזה דופק את המוח ואת הגוף. אז קחי את זה אם את רוצה, אבל זה לא פייר להשתמש בזה על ילדים שלא יכולים להחליט מה טוב להם ומה לא.

 10. עירית said

  כל "הסימפטומים" של "הפרעת הקשב והריכוז" מגוחכים ואם ניקח אותם ברצינות –
  הרי שכ ו ל נ ו חולים וצריכים תרופות!

  התנהגיות טבעיות שלכולנו יש – "מאובחנות" כעילה למחלה…

  פסיכיאטריה – גם כן "מדע"….זו הכל המצאה שנועדה להוויח כסף על הגב של הילדים והורים.

 11. נר said

  מזמן לא קראתי כתבה אמיתית והיגיונית

 12. שרה said

  יופי שעדיין נשארים אנשים עם ראש פחות שמוכנים להסתכל את האמת במציאות

 13. אמא said

  למה לא מקטינים את הכיתות משנים את צורתה חינוך איזה נוער אין להם עתיד שותים ואלימים רק חושבים על כסף ולא משקיעים בילדים לאן הנוער יגיע

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: