הרהורים על משפחה וילדים

על הפרת זכויות הילד והמשפחה בישראל

בזיון בית המשפט חל גם על המדינה

Posted by הרהורים על משפחה וילדים ב- יוני 23, 2009


כך קבע בית המשפט המחוזי בירושלים. פסק דין זה מהווה בסיס טוב למי שמתכוון לתבוע את משרד הרווחה והעובדים הסוציאלים על בזיון בית המשפט בגין אי קיום צווי בית משפט.

אין מניעה עקרונית להחיל את פקודת בזיון בית המשפט על המדינה. בענייננו, על המשיבים ליתן למבקשת הרשאה לחציבה במחצבה בפטור ממכרז, כפי שנקבע בפסק דין שניתן בעתירה שהגישה המבקשת. אין להתנות את הדבר בתשלום של חוב שלא נדרש כלל קודם לכן.

בבשא (י-ם) 251/08 אבנים מור בע’מ נ’ מינהל מקרקעי ישראל – מנהלי; מוסיה ארד; 07.08.2008 המבקשת, חברת המפעילה מחצבה באזור מצפה רמון, מבקשת כי ביהמ’ש ישתמש בסמכותו ע’פ פקודת בזיון בית משפט, ויכפה על מינהל מקרקעי ישראל והמשיבים האחרים לקיים את פסק הדין שניתן במסגרת עת’מ 146/07. באותו פסק דין ביטל ביהמ’ש את ההחלטות הועדה המקצועית וועדת הפטור של המינהל שלא ליתן למבקשת הרשאה נוספת לחציבה בפטור ממכרז במחצבה המופעלת על ידה והורה להם ליתן לה את ההרשאה המבוקשת.

בימ’ש לעניינים מנהליים קיבל את הבקשה בקובעו:

זמן רב לאחר שפסק הדין הפך חלוט, העלו לפתע המשיבים את הטענה בדבר קיומו של חוב והתנו את מתן ההרשאה בתשלומו. סכום זה לא הוזכר עד מועד זה ע’י המשיבים. משנתקבלה עתירת המבקשת וביהמ’ש הורה בפסק דינו על מתן הרשאה לחציבה בפטור ממכרז, תוך דחיית ניסיונו של המינהל לבסס את סירובו לעשות כן בנימוק כי המבקשת חצבה שלא כדין, אין להתנות את הדבר בתשלום מיידי של חוב בסכום של מאות אלפי שקלים שלא נדרש כלל קודם לכן והוכחש ע’י המבקשת.

אכן, העובדה שמחצבה מקבלת פטור ממכרז לא מוחלת לה על החובות ובוודאי לא על חובות מאוחרים. ואולם, העובדה שביהמ’ש קיבל את עתירת המבקשת והורה ליתן לה היתר חציבה בפטור ממכרז, וזאת בנסיבות בהן לא נטען בעבר קיומו של חוב כלשהו כטעם לאי מתן ההרשאה, חייבה את המשיבים לקיים את פסק הדין ולא להתנות את מתן ההרשאה בתשלום מלוא החוב.

לטענת המשיבים, פקודת ביזיון בית משפט איננה חלה על המדינה אלא רק על בני אדם. אין לקבל גישה זו, ומהפסיקה עולה כי אין מניעה עקרונית להחיל את פקודת בזיון בית המשפט על המדינה. אין כל מקום לדבוק בגישה המיושנת לפיה ‘The king can do no wrong‘.

לפסק הדין

תגובה אחת to “בזיון בית המשפט חל גם על המדינה”

  1. אין טובת הילד השופטת מעדיפה ילדים בפנימיות וברור שפקידת הסעד זיוה דיאמנט חורגת מסמכותה ומבקשת לויתור סודיות ללא אישור ההורים לקבל מידע מבית הספר ללא סיבה רדיפה אישית לחפש במה להתנקם במשפחה יש בידי הקלטה
    אשמח לפרסם .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת / לשנות )

מתחבר ל-%s

 
%d בלוגרים אהבו את זה: